PODZIEL SIĘ

Rozmowa wysłannika SVT ze zwolenniczką Trumpa podczas transmisji zaprzysiężenia 45. prezydenta USA, skompromitowała publicznego nadawcę.

Peter Rawet – dyżurny ekonomiczny komentator programów informacyjnych obu kanałów SVT, został wysłany do Waszyngtonu, by na żywo komentować transmitowaną przez SVT inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. Rawet ośmieszył się swoją niewiedzą oraz brakiem dziennikarskiej bezstronności . Wywiad wywołał w Szwecji medialną burzę i ogólne zniesmaczenie.

Czy posiada Pani emeryturę?

Reporter zaczepił jedną ze stojących zwolenniczek nowego prezydenta, zadając jej dość dziwne pytania dotyczące powodu jej poparcia dla Trumpa. Rawet po wyznaniu przez kobietę dlaczego wierzy, że prezydent może dokonać wielu zmian, zadaje serie pytań świadczących o jego niewiedzy na temat USA oraz stronniczości.

– Przecież Trump jest miliarderem, w jaki sposób będzie Pani mógł pomóc w życiu?, pyta łamanym angielskim. Kobieta odpowiada, że liczy na zmniejszenie podatków przez nową administracje co może korzystnie wpłynąć na amerykańską klasę średnią. Nieco zdezorientowany taką odpowiedzią, dziennikarz nie daje za wygraną i przechodzi do ataku:
– Czy ma Pani emeryturę? (Do You Have Social Care?)
Zmieszana pytaniem kobieta odpowiada, że jeszcze nie. Rawet brnie dalej mówiąc, że teraz zabiorą jej Obama Care (ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych). Pytana kobieta odpowiada, że ma ubezpieczenie które opłaca jej pracodawca.
– A jeśli straci Pani pracę?, docieka Rawet.
– To znajdę drugą, odpowiada zwolenniczka Trumpa.
– Kilka lat temu przeżywaliście wielki kryzys, nie lepiej mieć „social care” (w USA oznacza, emeryturę lub rentę)? W odpowiedzi korespondent otrzymuję uśmiech zażenowania. Peter Rawet jednak się nie poddaje i nieoczekiwanie zmienia nieco temat, pogrążając się do reszty.

Obama i muzułmanie = kompromitacja

– Czy ma Pani muzułmańskich przyjaciół? Co oni myślą na ten temat, podzielają Pani zdanie dotyczące Obamy (mając zapewne na myśli Trumpa)?
– Na tematy polityczne nie rozmawiam z przyjaciółmi, odpowiada.
Dziennikarz zdaje się nie przejmować odpowiedzią i kontynuuję:
– Przyjaźni się Pani z muzułmanami, podoba się Pani polityka Obamy, w stosunku do nich? Czy widzi Pani w nich zagrożenia dla Pani państwa? Powinni być przez rejestrowani, to przecież polityka Obamy!?
Kobieta z pożałowaniem w głosie i śmiechem kończy rozmowę – zdawkowym „okej”.

Gdzie jest Rawet?

Pomimo upływu ponad dwóch tygodni, od żałosnej wpadki dziennikarza, Peter Rawet zapadł się pod ziemię. Dziennikarza nie widać w telewizji ani w mediach społecznościowych. Ostatni tweet od dziennikarza pochodzi z 20 stycznia, czyli z piątku, kilka godzin po inauguracji prezydentury Trumpa.

Tweet Petera Raweta

W owym tweecie Rawet, przyznaje się do pomylenia Obamy z Trumpem, ale twierdzi też, że to zadawane przez niego niewygodne pytania rozwścieczyły jego krytyków.

 

Save

Save

Save

Zostaw dpowiedź

Wprowadź komentarz
Wpisz nazwisko