PODZIEL SIĘ
foto: pixabay.com

Kilkadziesiąt osób (przeważnie kobiet) okupuje porodówkę wojewódzkiego szpitala w Sollefteå, na północy Szwecji. Protest przeciwko zamknięciu oddziału rozpoczął się od demonstracji kilkuset osób zorganizowanej w poniedziałkowy wieczór.

Kurs rodzenia w samochodzie

Decyzję o zamknięciu szpitalnej porodówki, podjął zarząd województwa Västernorrland. Oddział położniczy, od środy przestał przyjmować pacjentki. Kobiety w ciąży, by móc urodzić w szpitalu, muszą pokonać około 100 kilometrów drogi, by dotrzeć na porodówką najbliższego szpitala znajdującego się w Örnsköldsvik. ABF (Związek Ośrodków Kształcenia) zaoferował kobietom w ciąży skorzystanie ze specjalnego kursu rodzenia w samochodzie!
Na kurs zapisało się już 8 oczekujących narodzin dziecka par. Podczas zajęć prowadzonych przez wykwalifikowane położne, przyszli rodzice dowiedzą się mi.n. co zrobić, gdy odejdą kobiecie wody, w jaki sprzęt należy wyposażyć samochód etc. Jedną z pomocy dydaktycznych będzie samochód. Kurs rozpocznie się w środę wieczorem.

Alma ostatnia

W środę godz. 4 nad ranem na świat przyszło ostatnie dziecko na porodówce szpitala, już po oficjalnym zamknięciu oddziału.  Jak donosi regionalny ośrodek szwedzkiego radia – Västernorrland P4, Alma tuż po urodzeniu ważyła 3 270 g. Rodzice nie kryli zadowolenia z urodzin córki oraz z faktu, że zdążyli przyjechać do szpitala we wtorek po godz. 21.00 kiedy oddział jeszcze funkcjonował. Dzięki zamknięciu oddziału, szpital zaoszczędzi ponad 15 milionów koron rocznie.

Zostaw dpowiedź

Wprowadź komentarz
Wpisz nazwisko